„U kobiety włos długi a rozum krótki”, czyli mity i stereotypy na temat pracy zawodowej kobiet

Brak odpowiedzi
administrator
Portret użytkownika admin
Offline
Dołączył: 09.06.2008

Stereotypy płci towarzyszą nam w niemal każdej dziedzinie naszego życia, także w tej związanej z pracą zawodową. W świadomości społecznej funkcjonuje wiele potocznych przekonań o pracy zawodowej kobiet. Mają one wpływ na decyzje związane z przyjmowaniem kobiet do pracy, awansowaniem i przydzielaniem im określonych zadań do wykonania. Mity i stereotypy na temat pracy zawodowej kobiet mogą stanowić dla nich barierę, przez którą trudno im realizować swoje ambicje, plany i aspiracje zawodowe. Najbardziej popularne z nich zostaną przedstawione w niniejszym artykule.

Kobiety nie muszą pracować zawodowo, ponieważ  są utrzymywane przez mężczyzn. A jeśli już pracują, mogą zarabiać byle jakie pieniądze.
- Przekonanie to nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jednym z głównych motywów, dla których kobiety decydują się pracować zawodowo są pieniądze. Poza tym coraz częściej kobieta staje się współżywicielką rodziny, gdyż jej partner nie jest w stanie sam jej utrzymać.

Kobiety tak naprawdę wcale nie chcą pracować zawodowo, nie pragną robić kariery ani awansować.
-  Badania dowodzą, że większość kobiet w przypadku gdyby ich partner zarabiał wystarczająco dużo, nie zrezygnowałaby z pracy zawodowej. Świadczy to o wysokich aspiracjach zawodowych kobiet, chcą one wykorzystywać i rozwijać swoje kwalifikacje
i umiejętności zawodowe. Dlatego ważny jest dla nich także awans i wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery.

Kobiety mają inne predyspozycje niż mężczyźni, dlatego powinny wykonywać tzw. kobiece prace.
Udział kobiet w tzw. nietradycyjnych dla nich zawodach wzrasta z roku na rok. Ponadto coraz większa liczba kobiet decyduje się na kierunki kształcenia, które kiedyś były zarezerwowane jedynie dla mężczyzn. Świadczy to o tym, że sprawdzają się one także w tych zawodach, które stereotypowo przypisane są mężczyznom.

Kobiety nie potrafią być szefami, poza tym lepiej mieć za przełożonego mężczyznę niż kobietę.
Polskie badania menedżerów obu płci, dowiodły, że kobiety są tak samo skuteczne w zarządzaniu jak mężczyźni. Poza tym kobiecy styl zarządzania, który opiera się na współpracy, wymianie informacji i kompromisie lepiej dopasowuje się do wymogów współczesnej gospodarki. Natomiast jeśli chodzi o podwładnych, kobieta szef bardziej niż mężczyzna dba o dobre relacje w firmie, bezkonfliktowe rozwiązywanie problemów i rozwój zawodowy swoich pracowników.

Obecność kobiet zmniejsza koncentrację w miejscu pracy
-  Obecność obu płci w zakładzie pracy oraz tworzenie środowisk mieszanych wpływa na osiąganie lepszych efektów w pracy. Współpraca tylko jednej płci staje się powodem częstszych konfliktów i sporów.

 Współcześnie nie ma już dyskryminacji kobiet na arenie zawodowej, kobiety wywalczyły już wszystko.
Dyskryminacja kobiet w tej dziedzinie nadal istnieje, świadczą o tym przeprowadzane badania, według których kobiety bardzo często stają się ofiarami dyskryminujących praktyk ze strony pracodawców. Nadal utrzymuje się w Polsce segregacja zawodowa, nierówność płacowa i trudność w awansowaniu na kierownicze stanowiska.

 Kobiety lepiej znoszą bezrobocie i utratę pracy niż mężczyźni.
Reakcje na bezrobocie wśród osób, które musza się z nim zmierzyć są różne i zazwyczaj zależą od sytuacji materialnej, dlatego nie można uogólniać. Kobieta samotnie wychowująca dziecko tak samo będzie przeżywać utratę pracy jak mężczyzna, który utrzymuje rodzinę.

 Kobiety odbierają pracę mężczyznom.
Bezrobocie kobiet w Polsce jest większe niż bezrobocie mężczyzn. To kobieta ma większe trudności znalezienia pracy niż mężczyzna. Poza tym poprzez segregacje zawodową wytworzyły się tzw. sfeminizowane zawody, np. sekretarki, pielęgniarki, fryzjerki itd., W związku z czym kobiety wcale nie tak często ubiegają się o te same prace co mężczyźni.   

 Jak widać stereotypów i mitów na temat aktywności zawodowej kobiet jest naprawdę sporo. O tym, że cały czas tkwią one w świadomości i poglądach ogółu społeczeństwa świadczą także przysłowia o charakterze dyskryminującym. Dlatego na zakończenie umieszczę jeszcze kilka stereotypowych, mizoginicznych przysłów i aforyzmów na temat kobiet. Mimo, iż nie są one bezpośrednio związane są z pracą zawodową kobiet to mają wpływ na postrzeganie kobiet w społeczeństwie, także w sferze zawodowej.


„Inteligencja kobiety jest w jej urodzie, uroda mężczyzny jest w jego inteligencji”
(przysłowie żydowskie)

„Kobieta jest uczciwa już wtedy, jeśli nie mówi zbędnych kłamstw”  (Anatol France)

„Tylko to, czego kobieta nie usłyszy, tego nie powtórzy dalej”  (przysłowie bośniackie)

„Kobiety są rajem dla oczu, czyśćcem dla sakiewki i piekłem dla duszy”
(przysłowie hiszpańskie)

„Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale nauki tak pasują do kobiety, jak siodło do wołu” (Erazm z Rotterdamu)

„Kobieta potrafi więcej wynieść w fartuszku z domu, niż mężczyzna doń wwiezie ładownym wozem”  (przysłowie niemieckie)

Uczestniczki

Portret użytkownika Hanita
Hanita
Portret użytkownika Julka
Julka
Portret użytkownika emilciaaa8
emilciaaa8
Portret użytkownika Natalia25
Natalia25
Portret użytkownika Agnieszka1981
Agnieszka1
Portret użytkownika agak87
agak87
Portret użytkownika olkacalka
olkacalka
Portret użytkownika Zajsonek
Zajsonek
Portret użytkownika anibaba
anibaba
Portret użytkownika mporebska23
mporebska2
Portret użytkownika Nefrisi
Nefrisi
Portret użytkownika cliodna
cliodna

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!