Dyskryminacja kobiet w procesie rekrutacyjnym

Brak odpowiedzi
administrator
Portret użytkownika admin
Offline
Dołączył: 09.06.2008

Kobiety szukające pracy nadal są dyskryminowane. Jeśli chodzi o proces rekrutacji spotykają się one z podwójną dyskryminacją, pierwsza z nich to dyskryminacja ze względu na płeć, druga ze względu na wiek. W pewnym przedziale wiekowym szczególnie trudno jest im znaleźć pracę. Kobiety młode do trzydziestego roku życia lub te, które ukończyły 55 lat mogą napotkać trudności w znalezieniu pracy. Dyskryminacja ze względu na płeć widoczna jest chociażby w ogłoszeniach o pracę i przede wszystkim w nastawieniu niektórych pracodawców. Każda dyskryminacja kobiet jest dla nich bardzo uciążliwa, ta zachodząca w procesie rekrutacyjnym powoduje znaczny spadek zatrudnienia kobiet i zwiększa ich bezrobocie.

 

Przejawy dyskryminacji kobiet w ubieganiu się o pracę

Dyskryminacja kobiet w procesie rekrutacyjnym może mieć liczne formy i przejawiać się różnymi zachowaniami pracodawców, oto najbardziej popularne z nich:

- żądanie od przyszłej pracownicy zaświadczenia o braku ciąży lub podpisania deklaracji o czasowej rezygnacji z macierzyństwa;

-  odmowa przyjęcia do pracy ze względu na płeć;

- odmowa przyjęcia do pracy ze względu na młody wiek (domyślnie - ze względu na możliwe macierzyństwo);

-  zadawanie pytań osobistych podczas rozmów kwalifikacyjnych;

-  oferty pracy dostępne tylko dla mężczyzn;

-  odmowa przyjęcia ze względu na starszy wiek[1].

 

Dyskryminowanie kobiet w trakcie rekrutacji może dotyczyć także ich walorów fizycznych. W dzisiejszych czasach zamieszczanie zdjęcia w CV jest obowiązkowe, wygląd zewnętrzny ma bardzo duży wpływ na znalezienie pracy. Z tego powodu jedne kobiety mogą być faworyzowane i mieć większe szanse zatrudnienia, drugie zaś o niższych walorach fizycznych nie uzyskują uznania pracodawców-mężczyzn i jest im trudniej znaleźć pracę. Uroda osoby ma wpływ na ocenę jej umiejętności zawodowych, często ta sugestia może okazać się mylna.

Zdarzają się także sytuacje, gdy kobiety w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej natrafiają na wygórowane wymagania, ponadto pytania zadawane przez pracodawcę dotyczą nie tylko ich kompetencji zawodowych, ale też planów rodzinnych czy problemów związanych z domem i dziećmi. W konsekwencji kobiety podlegają ostrzejszej selekcji w porównaniu do mężczyzn.

 

Ogłoszenia o pracę, które dyskryminują kobietę

Oferty pracy, które dyskryminują kobietę w rekrutacji to na pewno te, w których wyraźnie użyto sformułowania „mężczyzna”. Wtedy mamy jasność, że pracodawca nie życzy sobie, aby na to ogłoszenie odpowiadały kobiety, nawet jeśli posiadają odpowiednie kompetencje i spełniają pozostałe wymogi zawarte w  ogłoszeniu. Jednak takiej pewności nie mamy, jeśli w ogłoszeniu napisane jest: zatrudnię prawnika, księgowego, asystenta itd. W języku polskim zostało bowiem przyjęte, że taką nazwą stanowiska objęte są obie płcie: kobiety i mężczyźni. Warto o tym pamiętać, w przeciwnym razie zdecydowaną większość ogłoszeń uznalibyśmy za dyskryminujące. Tym bardziej, że w ogłoszeniach rzadziej występuje forma bezosobowa: zatrudnię osobę na stanowisko… lub uwzględnione są obie formy: zatrudnię księgową/księgowego. Innym sposobem zasygnalizowania, iż ogłoszenie kierowane jest wyłącznie do mężczyzn jest opatrzenie go rysunkiem mężczyzny. Dzieje się tak na przykład na Węgrzech, w naszym kraju jak dotąd nie spotyka się takiego rodzaju ogłoszeń. 

 

Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać kobiet?

Odmowa przyjęcia do pracy ze względu na płeć wiąże się najczęściej z przywilejami, które posiada kobieta w pracy. Wielu pracodawców zatrudnia większą ilość mężczyzn, gdyż są zdania, że zatrudnianie kobiet jest po prostu bardziej kosztowne. Trudno się z tym w pewien sposób nie zgodzić, gdyż kobiety korzystają z dodatkowych świadczeń, chociażby z długich urlopów macierzyńskich. Niestety wzrost tych przywilejów i zdobyczy socjalnych,  których domagają się kobiety może przyczynić się do nasilenia praktyk dyskryminujących kobiety w sferze zawodowej i nie tylko tych dotyczących rekrutacji. Kobieta może stać się z punktu widzenia pracodawców pracownikiem kłopotliwym, dlatego będzie on minimalizował ich zatrudnianie. Najczęstszym wytłumaczeniem pracodawców odmowy zatrudnienia kobiety będzie zdanie, że była zła merytorycznie. Z reguły nie wyjawia się prawdziwej przyczyny zdyskwalifikowania, czyli prawdopodobnego życia macierzyńskiego kobiety.

 

Korzyści dla firmy wynikające z zatrudniania kobiet

Liczne badania wskazują, że obecność kobiet w pracy przynosi wiele korzyści dla firmy oraz jej pracowników. Do głównych korzyści zatrudniania kobiet należą: większy dostęp i posiadanie bazy pracowników o dużym potencjale; większa kreatywność, innowacyjność oraz rentowność; mocniejszy związek pracowników z firmą, większa baza bardziej zadowolonych klientów; lepsze morale personelu, lepszy wizerunek publiczny oraz większa wartość firmy dla udziałowców[2]. Pracodawcy powinni o tym pomyśleć, zanim wyeliminują kobietę w trakcie lub na początku rekrutacji na nowe stanowisko.




[1] G. Nowak (red.), Raport z badań przeprowadzonych w ramach projektu:  Kobiety na rynku pracy województwa mazowieckiego, www.polandwatch.typepad.com, s. 63.

[2] T. Kupczyk,  Kobiety w zarządzaniu i czynniki ich sukcesów, Wyd. Wyższa Szkoła Handlowa, Wrocław 2009, s. 39.

Uczestniczki

Portret użytkownika iwgierczak
iwgierczak
Portret użytkownika karo2486
karo2486
Portret użytkownika kseniadd
kseniadd
Portret użytkownika danka63
danka63
Portret użytkownika anaana128128
anaana1281
Portret użytkownika Martyn
Martyn
Portret użytkownika jsamolewska
jsamolewsk
Portret użytkownika Guska
Guska
Portret użytkownika Magda Sawicka
Magda Sawi
Portret użytkownika Sandra Gwiazda
Sandra Gwi
Portret użytkownika emkuss
emkuss
Portret użytkownika pfvcorrea
pfvcorrea

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!