Jak efektywnie szukać pracy? Sposoby i formy szukania pracy

Brak odpowiedzi
administrator
Portret użytkownika admin
Offline
Dołączył: 09.06.2008

Dlaczego niektórzy ludzie długo tkwią na bezrobociu, podczas gdy inni otrzymują wiele ciekawych ofert pracy? Dzieje się tak nawet wtedy, gdy osoby te posiadają podobne kwalifikacje zawodowe, więc w czym tkwi przyczyna? Ciekawe oferty pracy trafiają się tym, którzy nie ograniczają się tylko do jednej formy szukania pracy i zarzucają swoje sieci
na kilka sposobów, co zapewnia im znalezienie pracy. Jakie są efektywne sposoby szukania pracy? Odpowiedź znajdziemy w tym artykule.


Techniki efektywnego szukania pracy

Istnieją różne formy szukania pracy, jeśli zależy nam na znalezieniu pracy najbardziej odpowiadającej naszym kwalifikacjom i potrzebom warto stosować wszystkie z nich.

Rozpoznanie terenu – poszukiwanie pracy trzeba zacząć od zebrania informacji na temat firm z wybranego przez nas regionu, w których moglibyśmy pracować. Należy znaleźć nazwę, siedzibę firmy, jej właściciela, opis świadczonych usług lub wytwarzanych towarów oraz kontakt. Świetnym źródłem tych informacji jest Internet, gdzie znajdziemy je bez trudu chociażby na stronie Panoramy Firm. Zebrana w ten sposób wiedza,  przyda nam się także podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. Po znalezieniu firm, należy się z nimi skontaktować, nawet jeśli dana firma nie poszukuje w tej chwili pracownika z naszymi kwalifikacjami, to nie znaczy, że kiedyś nie będzie go szukać. Warto dostarczyć jej nasze dokumenty aplikacyjne najlepiej osobiście, gdyż świadczy to o dużym zainteresowaniu firmą i przy okazji możemy zobaczyć miejsce pracy, ocenić jego warunki itd.

Prasa – osoba szukająca pracy sięga oczywiście także do gazet, w których pojawiają się aktualne ogłoszenia o pracy. Warto zaglądać także do wcześniejszych numerów, ponieważ możemy trafić na ofertę, na którą nie znaleziono odpowiednich kandydatów bądź zatrudniona osoba została już zwolniona. Sięgnięcie po stare ogłoszenie nie gwarantuje, że firma szuka pracowników, ale warto spróbować bo ryzykujemy niewiele. W prasie możemy także umieścić ogłoszenie o tym, że poszukujemy pracy. Jednak szczególnie kobiety powinny być ostrożne, gdy ktoś zainteresuje się ich ofertą, ponieważ może okazać się, że osoba ta odpowiedziała na ogłoszenie w zupełnie innym celu.

Szukanie pracy w Internecie -  jest to obecnie najbardziej popularny sposób szukania pracy, ponieważ codziennie pojawiają się w nim nowe ogłoszenia. Poza tym w wyszukiwarce na stronie z ogłoszeniami możemy wpisać lokalizację i branżę, która nas interesuje, co dodatkowo ułatwia sprawę.

Popularnymi stronami internetowymi zamieszczającymi ogłoszenia o pracę są:

http://www.jobrapido.pl/

http://www.pracuj.pl/

http://www.infopraca.pl/

http://www.monsterpolska.pl/

http://praca.gratka.pl/

Agencje doradztwa personalnego – kolejnym sposobem szukania pracy jest umieszczenie swojego profilu zawodowego i CV na internetowej stronie agencji. Jest to najbardziej skuteczny sposób szukania pracy w przypadku osób, które mają już doświadczenie zawodowe w danej branży i znają swoje plany dotyczące dalszej kariery. Jeśli nasze kwalifikacje będą zgodne z oczekiwaniami pracodawcy to zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną za pośrednictwem agencji.

Urzędy Pracy – dzięki zarejestrowaniu się w Urzędzie Pracy, mamy szansę odbyć staż, prace interwencyjne lub szkolenie, możemy także korzystać z ofert pracy, które się tam pojawiają. Przy Wojewódzkich Urzędach Pracy działają także Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, w których możemy skorzystać z pomocy doradcy zawodowego.

Targi pracy – efektywne szukanie pracy polega także na uczestnictwie w targach pracy, gdzie mamy możliwość zapoznania się z ofertami firm, które poszukują pracowników.
W trakcie takiego spotkania możemy zostawić swoje dokumenty aplikacyjne,
lub porozmawiać z pracownikami firm na temat wymagań rekrutacyjnych. Jest to również okazja do nawiązania ciekawych kontaktów, dzięki którym możemy dotrzeć do nowych ofert pracy.

Uruchomienie sieci kontaktów – zgodnie z zasadą: „Nieważne co umiesz, ale kogo znasz”  należy poinformować rodzinę i znajomych, sąsiadów, byłych współpracowników a nawet byłych szefów o tym, że szukamy pracy. Mogą oni polecić nas swoim lub innym pracodawcom jako osobę uczciwą i pracowitą, co niewątpliwie zwiększa szansę na zatrudnienie. Budowaniu sieci kontaktów sprzyja także zarejestrowanie się na portalach społecznościowych typu http://www.goldenline.pl/ czy http://profeo.pl/ ponieważ mamy na nich wgląd do profili innych osób z tej samej branży, z którymi możemy wymieniać wiadomości i rozmawiać na forach tematycznych. Ponadto są to portale, w których znajdziemy ogłoszenia o pracę,  informacje o szkoleniach lub stworzymy profesjonalne CV.



Jak widać efektywne szukanie zatrudnienia łączy w sobie zarówno aktywne jak i pasywne metody szukania pracy. Poza wysyłaniem dziesiątków a nawet setek CV trzeba podjąć także inne działanie. Jeśli nie otrzymamy odpowiedzi na jeden rodzaj wysłanych dokumentów aplikacyjnych, może warto napisać je na nowo? Na przykład zmienić CV chronologiczne na CV funkcjonalne? Kolejną kwestią, o której powinniśmy pamiętać jest to, że nawet jeśli potencjalny pracodawca obiecuje nam pracę, którą możemy zaczynać od najbliższego poniedziałku, nie przerywajmy naszych dotychczasowych poszukiwań. Dopóki nie podpiszemy umowy o pracę a pierwsza wypłata nie zawidnieje na naszym koncie nie mamy pewności czy za chwilę znów nie dołączymy do grona bezrobotnych.

Uczestniczki

Portret użytkownika Dominika0501
Dominika05
Portret użytkownika Martynade
Martynade
Portret użytkownika martina
martina
Portret użytkownika Bożena Zielińska
Bożena Zie
Portret użytkownika lateque
lateque
Portret użytkownika kasiamag
kasiamag
Portret użytkownika jowitka0901
jowitka090
Portret użytkownika Dosia
Dosia
Portret użytkownika rotkappchen
rotkappche
Portret użytkownika ana411
ana411
Portret użytkownika Natalia Białek
Natalia Bi
Portret użytkownika amantis
amantis

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!