Profesjonalistka w domu, czyli jak się przygotować do telepracy

Brak odpowiedzi
administrator
Portret użytkownika admin
Offline
Dołączył: 09.06.2008

Osoby rozpoczynające pracę zdalną często sądzą, że mogą sobie w niej pozwolić na więcej niż ich koledzy pracujący w biurze, w związku z brakiem bezpośredniej styczności z klientami bądź przełożonymi. Po części jest to prawda, lecz należy pamiętać o zachowaniu zdrowego umiaru: obowiązki służbowe wykonywane w piżamie, bądź między zmywaniem a trzepaniem dywanów nikomu się nie przysłużą – bo i praca wykonywana bez skupienia nie może przynosić dobrych rezultatów, i pracownik jedną ręką przygotowujący obiad, a drugą odbierający telefon nie może czuć się na dłuższą metę komfortowo. Praca z domu to duże ułatwienie, ale również wyzwanie - by pracować sprawnie, telepracownik powinien być samodzielny i zdyscyplinowany, a jego miejsce pracy powinno być jego wizytówką, świadczącą o samoorganizacji i poważnym podejściu do zleconych zadań.

Jak zatem możesz się przygotować się do pracy zdalnej i co pomoże ci ją usprawnić?

 

Po pierwsze: zadbaj o swoje stanowisko pracy

  • wydziel miejsce do pracy: w miarę możliwości znajdź takie, które nie będzie narażone na rozpraszające cię hałasy, np. dźwięki z telewizora lub rozmowy pozostałych domowników. Nawet jeśli nie pracujesz długo – zadbaj, by miejsce pracy było dobrze oświetlone, a krzesło na którym siedzisz sprzyjało prawidłowej postawie.
  • jeśli wykonujesz pracę na komputerze, który służy także innym, utwórz osobne konto użytkownika i przeznacz je wyłącznie na użytek służbowy. Podobnie z telefonem – załóż dodatkową linię, bądź – w przypadku telefonu komórkowego – wykup osobny numer do kontaktu w godzinach pracy
  • przygotuj niezbędne narzędzia pracy – wizytówki, notatnik, kalkulator czy przybory o pisania.

 

Po drugie: pracuj jak profesjonalistka

  • poproś domowników, by uszanowali czas potrzebny ci na pracę zawodową, bo fakt, że większość dnia spędzasz w domu nie znaczy, że masz więcej czasu np. na sprzątanie czy gotowanie.
  • telefony odbieraj tak jak w biurze – podając nazwę firmy i swoje imię i nazwisko. Nagraj też odpowiednią wiadomość na pocztę głosową, informującą klientów do kogo się dodzwonili i kiedy mogą liczyć na kontakt.
  • określ jasno czas pracy, by nie wprowadzać zamieszania zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej – jeśli nie postarasz się rozgraniczyć tych dwóch przestrzeni, wyniki zawodowe z pewnością ucierpią, a ty będziesz mieć wrażenie, że ciągle jesteś w pracy.
  • rozgraniczaj strefy życia również ubiorem – odpowiedni strój jest tym bardziej istotny gdy w grę wchodzi np. nieplanowana wideokonferencja lub spotkanie służbowe.
  • staraj się utrzymywać kontakt z pozostałymi pracownikami, by nie czuć się wykluczoną życia firmy.
  • spotkania służbowe organizuj wyłącznie poza domem.

 

Bezwzględnie należy pamiętać, że telepraca to praca pełnowartościowa i, choć jest wykonywana w domu, powinno się wypracować do niej równie profesjonalne podejście jak do każdej innej formy zatrudnienia, by móc w pełni równowagi realizować się zarówno na płaszczyźnie osobistej jak i zawodowej.

źródło: Czarnowska M., Telepraca – wizerunek pracownika http://etykieta-w-biznesie.wieszjak.pl/dobry-wizerunek/214232,Telepraca--wizerunek-pracownika.html
dostęp: 19.10.2012.

Uczestniczki

Portret użytkownika Kajaczek
Kajaczek
Portret użytkownika ewaorlowska
ewaorlowsk
Portret użytkownika Dominishia
Dominishia
Portret użytkownika zfmajka
zfmajka
Portret użytkownika Cynka
Cynka
Portret użytkownika demi9
demi9
Portret użytkownika gosiap
gosiap
Portret użytkownika ancia89
ancia89
Portret użytkownika aleks
aleks
Portret użytkownika Agata 87
Agata 87
Portret użytkownika franglezka
franglezka
Portret użytkownika Aleksandra27
Aleksandra

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!