Prokrastynacja, czyli największy wróg telepracownika

Brak odpowiedzi
administrator
Portret użytkownika admin
Offline
Dołączył: 09.06.2008

Jutro - najpopularniejszy termin załatwienia wszytskich zalegających spraw, rozpoczęcia diety bądź niechcianej wizyty u dentysty. Dlaczego tak bardzo lubimy przekładać nieprzyjemne zadania i obowiązki na następny dzień, nawet pomimo świadomości, że i tak nie uda nam się przed nimi uciec.

 

Wszystkiemu winna jest prokrastynacja, czyli uciążliwy nawyk odwlekania w czasie czynność, które wydają się nam zbyt trudne, nieprzyjemne bądź skomplikowane. Znajdowanie obie tysiąca innych, drobnych czynności, które wypełnią nam czas, który mogłybyśmy spożytkować w pożyteczny sposób to główny objaw prokrastynacji. Często jest ona wynikiem lęku przed porażką w osiąganiu ambitnych i dalekosiężnych celów. Musisz zrealizować ambitne zadanie a na samą myśl o rozpoczęciu pracy odechciewa ci się wszystkiego? Zastanów się, czy nie wpadasz w błędne koło prokrastynacji!

 

Przypadłość ta jest szczególnie niebezpieczna dla osób pracujących zdalnie. W środowisku domowym jest wiele czynników, które mogą rozpraszać naszą uwagę i odciągać od pracy. Nie ma w tym nic niezwykłego do czasu, kiedy potrafimy nad taką pokusą zapanować. Gorzej jednak, jeśli chęć odkładania obowiązków na później zaczyna komplikować nasze życie zawodowe.

 

Jak więc radzić sobie z tą przypadłością? Wydaje się, że kluczem do sukcesu jest dobra organizacja pracy i system motywacyjny. Pomocne może się okazać planowanie swoich zadań w systemie dziennym bądź tygodniowym. Warto wyznaczyć godziny, w których określone zadanie ma zostać zrealizowane oraz nagrodę, jaka będzie nam przysługiwać za zrealizowanie go. Pomocne może okazać się również postawienie w miejscu pracy tablicę z planem zadań i wykreślanie tych już zrealizowanych i poinformowanie innych domowników, w jakich godzinach zajmujemy się pracą zawodową i nie chcemy, żeby nam przeszkadzano. Oczywiście, rozwiązanie to nie wchodzi w grę w wypadku opieki nad małymi dziećmi czy osobami starszymi. W takiej sytuacji wymagana jest większa elastyczność w systemie planowania obowiązków.

 

A jakie są Wasze sposoby na walkę z prokrastynacją w życiu codziennym?


źródło: Fiszkoteka.pl, Jak pokonać prokrastynację?
http://fiszkoteka.pl/artykul/24-jak-pokonac-prokrastynacje
dostęp: 08.03.2013

Uczestniczki

Portret użytkownika aga21_516
aga21_516
Portret użytkownika anna zubko
anna zubko
Portret użytkownika aga1805
aga1805
Portret użytkownika angelinka22@buziaczek.pl
angelinka2
Portret użytkownika Beata Socha
Beata Soch
Portret użytkownika cyganiocha
cyganiocha
Portret użytkownika Doris
Doris
Portret użytkownika Megi.D
Megi.D
Portret użytkownika Ewa6891
Ewa6891
Portret użytkownika BerQuit
BerQuit
Portret użytkownika Marzaaa
Marzaaa
Portret użytkownika Karolina Gołębiowska
Karolina G

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!