Publikacje

Brak odpowiedzi
administrator
Portret użytkownika admin
Offline
Dołączył: 09.06.2008

Odpowiadanie na ogłoszenia prasowe, to jedna z najpopularniejszych metod ubiegania się o pracę. Obok prasy codziennej, ogłoszenia o pracy można także znaleźć także w czasopismach branżowych, które choć wydawane rzadziej, to skuteczniej trafiają w oczekiwania obu zainteresowanych stron, gdyż kierowane są o wiele precyzyjniej do profilu specjalistycznych grup zawodowych. (np. do popularnych, ale też specjalistycznych w swej treści czasopism należą między innymi Gazeta prawna czy Puls Biznesu).

Wybierając anons o pracy, na który zamierzamy odpowiedzieć, warto wiedzieć, w jaki sposób jego treść została przygotowana. Jak już wielokrotnie podkreślano, zadania związane z przygotowaniem naboru pracowników rozpoczynają się w wyniku konieczności utworzenia nowego lub aktualizacji istniejącego stanowiska pracy. Wówczas to pracownik i kierownik liniowy w porozumieniu z komórkami odpowiedzialnymi za organizację przedsiębiorstwa i kadry sprawdzają, czy opis stanowiska zawiera wszystkie zaktualizowane informacje na temat zakresu obowiązków i miejsca pracownika w strukturze organizacyjnej. W pracach przygotowawczych określane są w szczególności kryteria dotyczące wykształcenia, doświadczenia zawodowego i cech charakteru, zespołu czynników niezbędnych do efektywnego funkcjonowania na tym stanowisku. Mając na uwadze cel stanowiska, bieżącej analizie i ewentualnym innym korektom podlega także pozostała struktura organizacyjna. A zatem z uwagi na częstokroć ogromne, tym większe im mniejsza jest firma, zmiany w jej funkcjonowaniu, spowodowane zatrudnieniem nowego pracownika, powinniśmy zrozumieć konieczność prowadzenia wieloetapowego procesu rekrutacji oraz mnogości i szczegółowości pytań zawartych w ankietach aplikacyjnych.

W standardowych ogłoszeniach o prace zwykle zamieszcza się następujące informacje:

• dane pracodawcy,
• nazwa stanowiska i miejsce zatrudnienia,
• skrócony opis obowiązków lub zadań zawodowych;
• oczekiwania wobec kandydata;
• informacje o tym, co oferuje firma na danym stanowisku,
• sposób składania aplikacji;
• klauzula o ochronie danych osobowych.

Często też, wzorem praktyki firm ponadnarodowych lub publicznych podaje się roczne wynagrodzenie za pracę na stanowisku wakującym i sposób obliczania tego wynagrodzenia.

W przypadku zaś tworzenia nowych miejsc pracy, prosi się aby wraz z CV i LM (listem przewodnim, zwykle nazywanym listem motywacyjnym od ang. Letter of Motivation) aplikant sam wycenił swą pracę.

Nie wymaga szczególnego dowodzenia bezwzględna konieczność poddania przez kandydata szczegółowej i wnikliwej analizie treści ogłoszenia. Zawarte w anonsie informacje są bowiem bezpośrednią wskazówką do tego, jakich wiadomości pracodawca oczekuje w aplikacji, o co przede wszystkim będzie pytał, i co będzie poddawał ocenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Niżej wymienione rady mogą stanowić skuteczną pomoc w analizie ogłoszenia:

• Dane dotyczące firmy. ( sprawdź witrynę internetową firmy, poznaj zakres działań i planów firmy, dowiedz się o zasięgu działania firmy, odszukaj listę referencyjną klientów, wynotuj najważniejszych lub wręcz zapamiętaj ich nazwy)

• Nazwa stanowiska i miejsce zatrudnienia. (to element podstawowy, określa zwykle miejsce w hierarchii firmy, Mówi też o miejscu w strukturze organizacyjnej np. pion finansów, sprzedaży, administracji). Pamiętaj, że sama nazwa stanowiska nie wystarcza do tego, aby zyskać orientację w zakresie obowiązków. W praktyce bowiem jest tak, że w przedsiębiorstwach małych i średnich (MSP) zakres obowiązków może być w rozmaity sposób - nie zawsze zgodny ze sztuką organizacji, a częściej jako wynik doraźnej potrzeby - powiązany ze strukturą funkcjonalną czy administracyjno-własnościową.

Niezwykle uważnie trzeba też prześledzić informację gdzie ( w miejscu lub kraju aplikanta lub być może poza miejscem obecnego zamieszkania) jest oferowana praca. Zdarza się często, ze firma ma wprawdzie siedzibę w miejscu zamieszkania aplikanta, ale poszukuje pracowników do swych oddziałów krajowych lub zagranicznych.

• Zakres obowiązków ( oczekiwania wobec kandydata dotyczą zwykle trzech obszarów: wykształcenia, profilu doświadczeń zawodowych oraz tzw. kompetencji miękkich, czyli z punkty widzenia pracodawcy cech charakterologicznych gwarantujących powodzenie w pracy na konkretnym stanowisku ( np. kasjer nie musi posiadać rozwiniętych zdolności komunikacji interpersonalnej w takim samym stopniu jak pracownik marketingu, choć oba stanowiska wymagają sumienności i zdolności koncentracji na szczegółach )Reasumując, należy w tym punkcie sporządzić precyzyjną listę pokazującą ilość kryteriów postawionych przez pracodawcę, którą należy skonfrontować z naszym życiorysem zawodowym. Taka tabela porównawcza, swoisty bilans potrzeb pracodawcy i naszej wiedzy oraz zdolności uzupełniona o wycenę naszych poniesionych lub przyszłych nakładów finansowych (np. wynajęcie lokum, koszty dojazdu) należy przenieść do dokumentacji aplikacyjnej. Wydaje się więc, że dla zrozumienia wachlarza określeń stanowisk i związanych z nimi obowiązkach, jako lektura instruktażowa mogą posłużyć strony internetowe jak np. www.gazetapraca.pl. Można je z powodzeniem wykorzystać jako podręczne narzędzie ułatwiające zrozumienie haseł stosowanych w ogłoszeniach. Co więcej zwykle znaleźć tam można również opisany w przystępny sposób współczesny słownik stanowisk.

• Oczekiwania wobec kandydata, to katalog głównych wymogów, jakie pracodawca uznaje za kluczowe, czyli w jego ocenie gwarantujące powodzenie w pracy na danym stanowisku.

• Zakres zadań, nazywany też zakresem obowiązków to lista zadań: obowiązków i stopnia odpowiedzialności pracownika, za które to czynności pracownik pobierać będzie wynagrodzenie Warto więc prześledzić uważnie ten fragment ogłoszenia, pod kątem przebytego doświadczenia zawodowego z miejsc dotychczasowej pracy i wszystkie wyspecyfikować te, najbardziej podobne, zbliżone czy wręcz identyczne do opisywanych w ogłoszeniu. Listę tę obowiązkowo należy umieścić w przygotowywanej aplikacji.

• Korzyści związane z zajmowaniem stanowiskiem. W tej części ogłoszenie umieszczane są zwykle informacje, które mają na celu nakłonienie jak największej liczby potencjalnych kandydatów do złożenia aplikacji. Zwykle jest to katalog pozamaterialnych zachęt i niefinansowych wyróżnień pracownika otrzymywanych z tytułu zatrudnienia na danym stanowisku lub konkretnym przedsiębiorstwie. W wyniku analizy zachęt i bonusów można pośrednio odczytać jakie wartości firma wyznaje, jakimi się szczególnie szczyci, co szczególnego – w ocenie pracodawcy firma chce zaoferować kandydatom.

Uczestniczki

Portret użytkownika navaria
navaria
Portret użytkownika agusiaczek
agusiaczek
Portret użytkownika kropcy
kropcy
Portret użytkownika beanna83
beanna83
Portret użytkownika Kona
Kona
Portret użytkownika wykrasana
wykrasana
Portret użytkownika skorp1982
skorp1982
Portret użytkownika magda gradowska
magda grad
Portret użytkownika Magdalena Klaja
Magdalena
Portret użytkownika wiolexx
wiolexx
Portret użytkownika marta1984
marta1984
Portret użytkownika maszka
maszka

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!