Telepraca lepsza od wychowawczego?

Brak odpowiedzi
administrator
Portret użytkownika admin
Offline
Dołączył: 09.06.2008

Interesujący głos w sprawie matek korzystających z zalet telepracy zabrała niedawno organizacja PKPP Lewiatan. Zdaniem jej eksperta, Moniki Zakrzewskiej, wszystkie kobiety ciężarne powinny zdecydowanie mieć dostęp do opcji świadczenia pracy w formie zdalnej na czas, gdy nie są w stanie pracować stacjonarnie. Dodatkowo zakres ich obowiązków służbowych powinien być zmodyfikowany przy uwzględnieniu ich dyspozycji. Wówczas fikcyjne zwolnienia lekarskie z pewnością miałyby mniejszy wpływ na organizację pracy w całym przedsiębiorstwie.

Według eksperta PKPP Lewiatan takie rozwiązanie najbardziej służy obu stronom: ze strony pracodawcy efektywniejsza jest osoba znająca swoje zadania (czyli przyszła matka) - nawet jeśli pracuje z domu - niż pracownik zatrudniony okresowo na umowę o zastępstwo, któremu należy dać czas na wdrożenie się w obowiązki oraz wydelegować osobę odpowiedzialną za specjalne przeszkolenie dla niego. Z kolei kobieta zyskuje przede wszystkim na fakcie, iż jest nadal aktywna w pracy i nie traci kontaktu z życiem zawodowym. Problem wykluczenia zawodowego jest znaczący, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż im dłuższa staje się przerwa w pracy (a taka jest związana z macierzyństwem), tym ciężej jest do niej wrócić.

Lewiatan w tej kwestii optuje za rozwiązaniami zachęcającymi kobiety do podejmowania pracy tuż po urlopie macierzyńskim. O co chodzi? Przede wszystkim o możliwość przekształcenia stanowiska stacjonarnego na zdalne w okresie przysługującego urlopu macierzyńskiego. Również istotne mogą się okazać, korzystne dla pracodawców, efekty elastycznego managementu kadrami i ich czasem, np.  wydłużanie okresów rozliczeniowych czy wdrażanie ruchomego czasu pracy.

Takie rozwiązania umożliwiają kobietom realizowanie się w pracy zawodowej jednocześnie minimalizując negatywne skutki uniedogodnień związanych z dojazdami, czy pracą w mniej sprzyjających warunkach (np. stresująca atmosfera, brak odpowiedniego zaplecza w biurze dla kobiety ciężarnej). Pracodawca oszczędza natomiast czas niezbędny na poszukiwanie i szkolenie osoby na zastępstwo, oraz pieniądze, gdyż efektywność funkcjonowania danego stanowiska służbowego nie zostaje zachwiana.

źródło: Jobexpress.pl, Praca w domu lub telepraca zamiast chorobowego
http://pkpplewiatan.pl/opinie/aktualnosci/2012/1/praca_w_domu_lub_telepraca_zamiast_chorobowego
dostęp: 11.01.2013

Uczestniczki

Portret użytkownika kimi896
kimi896
Portret użytkownika Edytka0102
Edytka0102
Portret użytkownika kozlowskapatrycja
kozlowskap
Portret użytkownika anna.tro
anna.tro
Portret użytkownika aleksijka
aleksijka
Portret użytkownika MarylaBS
MarylaBS
Portret użytkownika nefryty
nefryty
Portret użytkownika gosia.u
gosia.u
Portret użytkownika magdalenaprusicka
magdalenap
Portret użytkownika madzik80-24
madzik80-2
Portret użytkownika Marysienka
Marysienka
Portret użytkownika Natajla
Natajla

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!