Urlop wychowawczy i macierzyński w życiorysie?

Brak odpowiedzi
administrator
Portret użytkownika admin
Offline
Dołączył: 09.06.2008

Każda kobieta na urlopie macierzyńskim i wychowawczym w świetle prawa posiada status pracownika, tzn. osoby zatrudnionej. Stąd też okres spędzony na tego typu urlopie jest wliczany do stażu pracy, a więc nie ma potrzeby informowania potencjalnego przyszłego pracodawcy w życiorysie, iż nastała przerwa w pełnieniu obowiązków oraz ile ona trwała.

Pomimo tego, że CV powinno być przede wszystkim skarbnicą wiedzy na temat wykształcenia, doświadczenia i umiejętności kandydata oraz przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej, często staje się wręcz przeszkodą w zdobyciu wymarzonej pracy. Niestety zdarza się, iż selekcją życiorysów zajmują się osoby niedoświadczone w tej kwestii lub uprzedzone przez zakorzenione stereotypy i widząc w CV informację o urlopie macierzyńskim mogą z góry odrzucić taką aplikację, nie dając możliwości zaprezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej powracającej na rynek pracy mamie. Nie trzeba chyba wspominać, że pracodawca nie powinien zwracać uwagi na prywatne aspekty życia kandydata, a na jego zaangażowanie i sumienność w pracy. Gdyby jednak zawsze tak było, nie znalibyśmy sytuacji, w której kobieta nie może znaleźć zatrudnienia z powodu swoich macierzyńskich obowiązków, lub jest zwalniana z powodu chęci powiększenia rodziny.

Niekoniecznie jest więc pożądane wyszczególnianie w życiorysie urlopu macierzyńskiego. To prawo kobiet, na równi z prawem do płatnego urlopu w przypadku umowy o pracę: ani jednego, ani drugiego nie musimy zatem wpisywać w CV. Należy jednak pamiętać przed zaaplikowaniem na dane stanowisko, by zweryfikować swój staż pracy: przede wszystkim porównać go z rzeczywistym czasem pracy (tj. policzyć ile dni zostało przepracowanych na danym stanowisku, a ile spędzonych na urlopie). Może się bowiem okazać, że zbyt małe doświadczenie przełoży się bezpośrednio na złe wyniki pracy, zwłaszcza, jeśli obejmowane stanowisko jest relatywnie niezależne.

Dlatego też podczas samej rozmowy kwalifikacyjnej warto poinformować pracodawcę o wykorzystanym urlopie kontekście doświadczenia zawodowego. Chodzi nie o sam fakt nieaktywności zawodowej przez pewien czas, ale o tym, czy (i jak) urlop wpłynął na obecne kwalifikacje i doświadczenie. Urlop można zawsze przekuć na zaletę: np. pod kątem zyskania większej motywacji do pracy po przerwie z nim związanej.

Nie powinno się specjalnie ukrywać faktu przebywania na urlopach, ponieważ w świadectwach pracy okazywanych przy podpisywaniu umowy o pracę tak czy inaczej znajdują się informacje dotyczące przebiegu zatrudnienia. Podsumowując: rozmowa o urlopie na rozmowie kwalifikacyjnej - tak, urlop wpisany w CV - niekoniecznie.


źródło: Mazurczyk-Jankowska E., Czy wpisywać w CV informację, że bylam na urlopie macierzyńskim/wychowawczym?
http://articles.cnn.com/2007-05-24/tech/internet.moms_1_moms-internet-business-ebay-sellers?_s=PM:TECH
dostęp: 22.02.2013

Uczestniczki

Portret użytkownika marteczka330
marteczka3
Portret użytkownika Wiedźma
Wiedźma
Portret użytkownika katarzynaWOLSKA
katarzynaW
Portret użytkownika Maria Kotarska
Maria Kota
Portret użytkownika Ewa Wuszt
Ewa Wuszt
Portret użytkownika jolla148
jolla148
Portret użytkownika izaa115
izaa115
Portret użytkownika manga1214
manga1214
Portret użytkownika malw
malw
Portret użytkownika Eivissa
Eivissa
Portret użytkownika a.stoma
a.stoma
Portret użytkownika magdalena ibrahim
magdalena

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!