Zakładanie własnej działalności gospodarczej

Brak odpowiedzi
administrator
Portret użytkownika admin
Offline
Dołączył: 09.06.2008

Dotację na założenie własnej działalności gospodarczej można uzyskać na różne sposoby:
 
Pierwsza możliwość uzyskania dotacji to działanie, które dotyczy wsparcia założenia działalności gospodarczej w ramach środków UE. Jest to działanie 6.2 PO KL ‘Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia - województwo dolnośląskie’. Działanie z założenia zapewnia następującą formę pomocy dla beneficjentów ostatecznych:
 
doradztwo (indywidualne i grupowe) oraz szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej
 
przyznanie środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości (w tym w formie spółdzielni lub spółdzielni socjalnej – o ile wszyscy udziałowcy są osobami, które rozpoczęły prowadzenie działalności w wyniku uczestnictwa w projekcie), do wysokości stanowiącej równowartość 40 tys. zł (lub 20 tys. na osobę w przypadku spółdzielni lub spółdzielni socjalnej)
 
wsparcie pomostowe w okresie od 6 do 12 miesięcy od dnia zarejestrowania działalności gospodarczej, obejmujące m.in. doradztwo oraz pomoc w efektywnym wykorzystaniu dotacji (wyłącznie dla osób, które rozpoczęły działalność w ramach danego projektu)
 
promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia poprzez kampanie promocyjno-informacyjne
 
upowszechnianie dobrych praktyk z zakresu rozwoju przedsiębiorczości
 

 Działania te mogą być adresowane do osób fizycznych zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (z wyłączeniem osób, które posiadały zarejestrowaną działalność gospodarczą w okresie 1 roku przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia w ramach projektu), w tym w szczególności do:

  • osób pozostających bez zatrudnienia przez okres co najmniej kolejnych 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat
  • kobiet (w tym zwłaszcza powracających oraz wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci)
  • osób do 25 roku życia
  • osób niepełnosprawnych
  • osób po 45 roku życia
  • osób zamieszkujących na obszarach wiejskich, w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich oraz mieszkańców miast do 25 tys. mieszkańców, zamierzających podjąć zatrudnienie w zawodach pozarolniczych (niezwiązanych z produkcją rolną i zwierzęcą)

Programy te realizowane i wdrażane są przez podmioty zwane beneficjentami. Każdy projekt danego beneficjenta ma określony okres trwania, grupę docelową, ilość miejsc. W celu ubiegania się o dotację należy zwrócić się bezpośrednio do wybranych beneficjentów (ich spis dostępny jest w temacie 'Projekty wspierające otwieranie własnej działalności gospodarczej'). Każdy beneficjent ma własne określone procedury rekrutacyjne i organizacyjne (np. rejestracja internetowa lub stacjonarna, etap zgłoszenia biznesplanu, doradztwa, szkolenia etc.), tak więc należy skontaktować się z wybranym podmiotem w celu uzyskania szczegółowych wytycznych. Można ubiegać się o dotację u kilku beneficjentów, jednak sam fakt uzyskania wsparcia finansowego na rozpoczęcie działalności jest możliwe u jednego podmiotu.
Druga możliwość uzyskania dotacji, to dotacja Powiatowego Urzędu Pracy. Dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest przyznawane w ramach środków Funduszu Pracy, w tym przypadku obligatoryjna jest rejestracja w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna (należy wówczas zaczerpnąć szczegółowych instrukcji dotyczących dotacji w Urzędzie Pracy, w którym jest się zarejestrowanym). Istotnym elementem uzyskania dotacji jest pozostawanie jako osoba bezrobotna co najmniej 3 miesiące przed faktem ubiegania się o dotację, chyba że wiek osoby ubiegającej się o dotację nie przekroczył 27 lat. Istotne jest także przedłożenie biznesplanu. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określa osoby mogące starać się o dotacje z urzędu pracy:

  • Osoba pełnoletnia
  • Zarejestrowanie w urzędzie pracy przez minimum 3 miesiące (nie dotyczy młodzieży do 25 roku życia, jak i studentów oraz absolwentów studiów wyższych do 27 roku życia),
  • Niekaralność za przestępstwa gospodarcze,
  • Wskazanie lokalu, w którym działalność ta będzie prowadzona

 

Uczestniczki

Portret użytkownika Annaaa
Annaaa
Portret użytkownika Ewa Par
Ewa Par
Portret użytkownika Agnieszka Biskup
Agnieszka
Portret użytkownika koparka
koparka
Portret użytkownika aszeliga
aszeliga
Portret użytkownika kasiaboo
kasiaboo
Portret użytkownika Aleksandra Karolina
Aleksandra
Portret użytkownika karolina19871215
karolina19
Portret użytkownika Urszula Parol
Urszula Pa
Portret użytkownika AleksandraŚpiewak
Aleksandra
Portret użytkownika Doradca
Doradca
Portret użytkownika Gunia33
Gunia33

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!