Internet - pomocna dłoń w poszukiwaniu pracy cz. 1

Brak odpowiedzi
administrator
Portret użytkownika admin
Offline
Dołączył: 09.06.2008

W dobie informatyzacji niemalże każdej branży współczesnej gospodarki Internet staje się miejscem, gdzie coraz częściej przenosi się procesy związane z prowadzeniem firmy - ciężko sobie wyobrazić doskonale prosperującą firmę bez połączenia z Internetem: bez adresu e-mail, strony internetowej, itp. Do wirtualnego środowiska przeniósł się także w znacznym zakresie proces rekrutacyjny firm - ale rzadko zdajemy sobie sprawę, do jakiego stopnia.

 

Internet to platforma wymiany opinii, komentowania rzeczywistości, wysyłania i odbierania komunikatów i informacji. Będąc aktywnymi w Internecie czasami zapominamy, że każda nasza publikacja może zostać odnaleziona nie tylko przez naszych znajomych bądź korespondentów, ale także współpracowników i potencjalnych pracodawców.

Właśnie kwestii sprawdzania kandydatów online przez rekruterów dotyczyło badanie „Online Reputation in a Connected World” zrealizowane na zlecenie Microsoft. Okazało się, że aż 70% rekruterów odrzuca kandydatów z przyczyn zależnych od treści, jakie ci umieszczają w Internecie. Ponadto aż 75% respondentów przyznało, że w ich przedsiębiorstwach stosowana jest metoda online screening. Skąd najczęściej pracodawcy pobierali informacje o kandydatach? Przede wszystkim z wyszukiwarek (78%), portali społecznościowych (63%), portali biznesowych (57%), stron internetowych kandydatów (48%) i ich blogów (46%). Wprawdzie badanie było dedykowane na rynek amerykański, ale jak twierdzą eksperci, tendencja do szukania informacji o rekrutantach w Internecie z pewnością będzie się nasilać jako trend światowy.

Istneje wiele portali, które agregują treści o nas i wyświetlą je każdemu, kto tylko pofatyguje się, by poszukać. Do najpopularniejszych należy oczywiście wyszukiwarka internetowa Google, a także zagraniczny (i już dostępny dla polskich użytkowników) serwis 123people i polska wyszukiwarka aktywności danej osoby w sieci - wyczajka.pl. Przed rozpoczęciem poszukiwań pracy warto więc dokonać małej “autolustracji”: przeszukać zasoby internetowe na obecność treści o sobie i, o ile część z nich jest niezadowalająca, spróbować przekierować ruch na miejsca pozytywnie odbierane (można w tym celu opublikować kilka wyważonych wypowiedzi na autorskim blogu lub napisać artykuł zaangażowany społecznie i nakierować na niego ruch za pomocą np. portalu społecznościowego). Jeśli to, co o sobie znaleźliśmy okaże się skrajnie nieakceptowalne, można spróbować poprosić administratora danej strony o usunięcie negatywnych treści. Równie ważne są także zdjęcia, jakie umieszczamy - nieodpowiednie warto skasować bądź tak ustawić opcje prywatności, by były dostępne tylko dla znajomych osób.

Część druga artykułu:
Internet - pomocna dłoń w poszukiwaniu pracy - cz.2
Link do raportu:
http://www.go.microsoft.com/?linkid=9709510


źródło: Jobexpress.pl, Jak wykorzystać Internet do zdobycia pracy?
http://www.jobexpress.pl/artykul/184/Jak-wykorzystac-Internet-do-zdobycia-pracy
dostęp: 28.12.2012

Uczestniczki

Portret użytkownika marta_85
marta_85
Portret użytkownika keit
keit
Portret użytkownika jowitka0901
jowitka090
Portret użytkownika bastecia
bastecia
Portret użytkownika ewadebicka
ewadebicka
Portret użytkownika AsiaWroc
AsiaWroc
Portret użytkownika beata bilska
beata bils
Portret użytkownika czarna1412
czarna1412
Portret użytkownika barbarella
barbarella
Portret użytkownika karola619
karola619
Portret użytkownika martax0308
martax0308
Portret użytkownika Katarzyna Garlicka
Katarzyna

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!